SANGAI FESTIVAL 2018 Programmes & Events

User Rating:  / 1
PoorBest 

SANGAI FESTIVAL 2018 Programmes & Events

DAY-1 21ST NOVEMBER 2018

HAPTA KANGJEIBUNG 4:00PM
1.    Formal Inaugural Function begins
2.    Lighting of Inaugural Lamp with Moibung by 5 artistes
3.    Pena - Invocation
4.    Folk Bamp; Tribal Fusion by L. Bedabati &amp: Rewben Mashangva
5.    Followed by Speech by dignitaries
6.    'Eikhoi Amatani - Punna Chatminnasi Chaokhat Maikei Paangna' a choreographic presentation by Shri G. Loken Sharma. Senior Lecturer. Government Dance College followed by Cracker Blasting

KEIBUL LAMJAO 11:00 AM
1.    Formal Inaugural Function
2.    'Korouhanba Khin Garakle - A Choreographic Presentation by Shri Kh. Biswamitra Singh. Millennium Force. Manipur

DAY-2 22nd NOVEMBER

HAPTA KANGJEIBUNG 02:00 PM
Day Time Cultural Programme
1.    Eshei Nachom by Harimati Dance B Music Centre
2.    Nupa Pakhang Waithung Seitharol by Nongeen Arts B Culture Association. Manipur
3.    Folk Song by K. Swapana Chanu
BOAT 4:30 PM Onwards
1.    Orchestral Ensemble by Lalit Kala Sangam
2.    Thougal Jagoi by Kanglei Jagoi Anoy Leikol
3.    Dance by artistes from Nagaland sponsored by NEZCC
4.    Dance by Artistes from Myanmar
5.    Geet Govinda Compositions by The Khurai Kala Bidya Bhavan
6.     Music performance by Kuirangwo Hao Music Society. Kamjong
7.     Holi Pala by Ibudhou Loyalakpa Manipuri Dance Group

KEIBUL LAMJAO 05:00 PM
1.    Leima Jagoi by Keisham Umabati Devi B Group
2.    Dance by Song B Drama Division sponsored by RDB. Imphal
3.    Dance by Artistes from Assam sponsored by NEZCC
4.    Sangai Dance by Ningthoujam Rabina Devi B Group
5.    Dance by Song B Drama Division sponsored by RDB. Imphal
6.     Dance by Artistes from Churachandpur

LAMB0IKHONGNANGKHONG 03:00 - 05:00 PM
1.    Dance by Song B Drama Division sponsored by RDB. Imphal
2.    Folk Fusion Music by TAIREN
3.    Dance by Song B Drama Division sponsored by RDB. Imphal
4.    Music by AMMIK
5.    Chingda Satpi Engellei
6.     Maibi Jagoi/Khamba Thoibi/Tribal Dance
7.    Ras Leela
8.    Laihui B Mangka

DAY-3 23rd NOVEMBER 2018

HAPTA KANGJEIBUNG 05:00 PM
Day Time Cultural Programme
1.    Khongjom Parva by Kanglei Mase< Mangal Cultural Drg.
2.    Folk Song by Kakching Khunou Group
3.    Meitei Eshei by Membi Leima Meitei Culture Research Centre
BOAT 4:30 PM Onwards
1.    Maibi Leiching Jagoi by People's Socio-Cultural Organisation
2.    Chareng Len by Tribal Music Dance B Craft Research Centre. Tamenglong
3.    Dance by artistes from Assam sponsored by NEZCC
4.    Pena by Folk Ensemble Manipur
5.    Thang Ta by Huyel Lallong Manipur Thang Ta Cultural Association
6.     Kabi Barnan by Lianda Folk B Classical Academy 7. Taal of Nata Sankirtana by Manipur Cultural Ashram

KEIBUL LAMJAO 05:00 PM
1.    Thougal Jagoi by N. Sangita Devi B Group
2.    Dance by artistes from Nagaland sponsored by NEZCC
3.    Dance by Song B Drama Oivision sponsored by RDB. Imphal
4.    Dance by artistes from Myanmar
5.    Thang Ta by Thangjam Robindro B Group
6.     Dance by Song B Drama Division sponsored by RDB. Imphal
7.     Dance by Artistes from Churachandpur B. Music by AMMIK

LAMB0IKH0NGNANGKH0NG 03:00 - 05:00 PM
1.    Dance by Song B Drama Division sponsored by RDB. Imphal
2.    Thang TabyMITTACI
3.    Dance by Song B Drama Division sponsored by ROB. Imphal
4.    Ramdinthari Solo-Churachandpur
5.    Joyhring I. Solo -Chandel G. House Band (8 Artists)
7.     Fashion Show by Kumarjit Laishram

DAY-4 24TH NOVEMBER 2018

HAPIA KANGJEIBUNG 05:00 PM
Day Time Cultural Programme
1.    Meitei Wari by Yahenbi's Group
2.    Pena Phamshak by Ereipak Kummei Apunba Lup. Thoubal
3.    Folk Experimental Music by SAMPAA
BOAT 4:30 PM Onwards
1.    Lai Haraoba Dance by Scheduled Caste Children's Cultural Dance Academy
2.    Performances by artistes of Song B Drama Division sponsored by ROB. Imphal
3.    Dance by artistes from Nagaland sponsored by NEZCC
4.    Kartal Cholom by Shri Hari Nata Sankirtana Academy
5.    Performances by artistes of Song B Drama Division
6. Dance of Livelihood by falui Reisang Youth Club
7.    Manipur Seitha Eshei (Pena) by Government Dance College

KEIBUL LAMJAD 05:00 PM
1.    Choral Music by Shri Shri Bal Mukund Dev Music College
2.    Mera Houchongba by M Rajen Singh B Group
3.    Dance by Artistes from Assam sponsored by NEZCC
4.    Dance by Artistes from Churachandpur

LAMB0IKHONGNANGKHONG 03:00 - 05:00 PM
1.    Dance by Song B Drama Division sponsored by RDB. Imphal
2.    Instrumental Ensemble by Rhythms of Manipur
3.    Dance by Song B Drama Division sponsored by RDB. Imphal
4.    Music by AMMIK
5.    Mariphat by Rahim B Band
6. Thangmisho Solo- Kamjong
7.    Folk Song (Dolly Aribam B Party)
8.    English Song Fusion by Derek Moirangthem
9.    Traditional Fashion Parade -Theme: One Manipur

DAY-5 25TH NOVEMBER 2018

HAPTA KANGJEIBUNG 05:00 PM
Day Time Cultural Programme
1.    Tangkhul Folk Music by Kuirangwa Hao Music Academy. Ukhrul
2.    Khunung Eshei by Mamataz Manipuri Dance & Music Centre
3.    Qawwali Rahim Cultural Foundation
BOAT 4:30 PM Onwards
1.    Performances by artistes from South Korea
2.    Thambal by Meitei Traditional Dance Teaching School 8 Performing Centre
3.    Dance by artistes from Uttar Pradesh sponsored by EZCC
4.    Dance by artistes from Tengnoupal
5.    Dance by artistes from Assam sponsored by NEZCC
6.    Angangi Sajel Kanglang by Hula Sindamsang
7.    Dance by artistes from Odisha sponsored by EZCC
8.    Dhol Dholok Cholom by Guru Irabot Institute of Manipur Culture
9.     'Charei Lang-ol' Transformation in Traditional Attire by Sana-lbemma

KEIBUL LAMJAO 05:00 PM
1.    Dance by artistes from Nagaland sponsored by NEZCC
2.    Dance by Song 6 Drama Division sponsored by RDB. Imphal
3.    Dance by Artistes from Churachandpur
4.    Dance by Song 8 Drama Division sponsored by ROB. Imphal
5.    Dance 8 Music Performance by Artistes from Thailand
6.    Music by AMMIK

LAMBOIKHONGNANGKHONG 03:00 - 05:00 PM
1.    Dance by Song 8 Drama Division sponsored by ROB. Imphal
2.    Pung Cholom by Guru Thanil Manipuri Culture Academy
3.    Dance by Song 8 Drama Division sponsored by RDB. Imphal
4.    Nimshimphy Muivah Solo- Ukhrul
5.    Rewben Mashangva and Band
6.    Yaai Saxophone Solo
7.    House Band (8 Artists)

DAY-6 26th NOVEMBER 2018

HAPTA KANGJEIBUNG 05:00 PM
Day Time Cultural Programme
1.    Kabui Folk Song 8 Dance Ragailong Cultural Songs and Dramatic Union
2.    Folk Fusion Music Government Dance College
3.    Moirang Parva Kanglei Sheishaklon Shindamshang
BOAT 4:30 PM Onwards
1.    Dance 8 Music Performances by Artistes from Thailand
2.    Thang by Association for Paona Memorial Arts and Rural Development Services
3.    Dance by artistes from Madhya Pradesh
4.    Dash Avatar by Laishram Kala Dance B Music Institute
5.    Dance by artistes from Tamil Nadu sponsored bySZCC
6.     Dance B Music Performances by Artistes from Thailand
7.    Dance by artistes from Pherzawl
8.    Dance by artistes from Arunachal Pradesh sponsored by NEZCC
9.    Pung Cholom by The Buru Natek Meitei Pung Research Institute

KEIBUL LAMJAO 05:00 PM
1.    Dance by artistes from Ddisha sponsored by EZCC
2.    Loktak Sintha Jagoi by Dinam Naobi Oevi B Group
3.    Dance by artistes from Sikkim sponsored by NEZCC
4.    Dance by artistes from Uttar Pradesh sponsored byEZCC
5.    Dance by Artistes from Churachandpur
7.    Dance by artistes from Andhra Pradesh Pradesh sponsored by SZCC
8.    Folk B Classical Song by N. Nganthoi Devi B Group

LAMBOIKHONGNANGKHONG 03:00 - 05:00 PM
1.    Choral Music by Shri Shri Bal Mukund Dev Music College
2.    Dance by Song B Drama Division sponsored by ROB. Imphal
3.    English Song Fusion by Derric Moirangthem
4.    Music by AMMIK
5.    Rock Night from Different Districts (3 Bands)
6.     Fashion Show by Sailex

DAY-7 27th NOVEMBER 2018

HAPTA KANGJEIBUNG 05:00 PM
Day Time Cultural Programme
1.    Chakama Folk Dance 8 Music by Chakama Cultural Organisation. Chandel
2.    Moirang Sai by Thangjing Cultural Academy. Moirang
3.    Khullang Eshei by Sheisakkol Bedabati Khunung Eshei Sheidam Shang

BOAT 4:30 PM Onwards
Session I (I hour performance)
1.    Choral Music by Shri Shri Bal Mukund Dev Music College
2.    Dance by artistes from Kangpokpi
3.    Dance performance by artistes from Ddisha sponsored by EZCC
4.    Dance performance by artistes from Andhra Pradesh sponsored by SZCC
Session 2. 7.30 pm (I hr 5 min performance)
5.    Thailand Princess Reception with Pena performance
6.     Fusion Music "Shantigi Sur" by Rhythms of Manipur
7.    Thougal Jagoi by Sangeet Kala Sangam
8.    Dance B Music Performances by Artistes from Thailand
9.    Bamboo Dance by artistes from Churachandpur
10.     Aimol Dance
11.    Cholom Shathek by Guru Thanil Manipuri Culture Academy
12.    Basanta Raas by Government Dance College

KEIBUL LAMJAO 05:00 PM
1.    Dance by artistes from Madhya Pradesh
2.    Dance by Song G Drama Division sponsored by ROB. Imphal
3.    Dance by artistes from Arunachal Pradesh sponsored by NE2CC
4.    Dance by Song G Drama Division sponsored by ROB. Imphal
5.    Dance by artistes from Tamil Nadu sponsored by SZCC
6.     Folk Fusion Music by TAIREN
7.     Music by AMMIK

LAMBOIKHONGNANGKHDNG 03:00 - 05:00 PM
1.    Basak Sankirtana by Y. Geetarani Devi G party
2.    Dance by Song G Drama Division sponsored by RDB. Imphal
3.    Dance by artistes from Uttar Pradesh sponsored by EZCC
4.    Shanivar Anal Solo-Chandel
5.    Asem Warbe Solo- Senapati
6.     Folk Song (Rosy G Pakasana)
7.     House Band (8 Artists)

DAY-8 28Th NOVEMBER 2018

HAPTA KANGJEIBUNG 05:00 PM
Day Time Cultural Programme
1.    Wari Phaibok by Chinglen and his party
2.    Kakching Khullang Eshei by People's Museum Kakching
3.    Meitei Eshei by Seisak Seitam Sanglel
4.    Folk Song G Dance by Exposure Art Group

BOAT 4:30 PM Onwards
1.    Phungarel Jagoi by Kaleidoscopic Artiste Association
2.    Dance by artistes from Chandel
3.    Dance by artistes from Arunachal Pradesh sponsored by NEZCC
4.    Thougal Jagoi by Thoibi Manipuri Dance G Cultural Research Institute
5.    Dance by artistes from Uttar Pradesh sponsored by EZCC
6.     Dance by artistes from Tamil Nadu sponsored by SZCC
7.    Tanchap by Yumjao Mayum Living Art Academy
8.    Dance performance by artistes from Bangladesh
9.    Dance by artistes from Madhya Pradesh
10.     Folk Song by AMMIK
11.     Kathakali by Shri S. Harikumaran 8 group

KEIBUL LAMJAO 05:00 PM
1.    Dance by artistes from Madhya Pradesh
2.    Dance by Song G Drama Division sponsored by RDB. Imphal
3.    Dance by artistes from Arunachal Pradesh sponsored by NEZCC
4.    Dance by Song G Drama Division sponsored by RDB. Imphal
5.    Dance by artistes from Tamil Nadu sponsored by SZCC
6.     Folk Fusion Music by TAIREN
7.    Music by AMMIK

LAMBOIKHONGNANGKHONG 03:00 - 05:00 PM
1.    Flute Recital by Jawaharlal
2.    Dance by artistes from Andhra Pradesh sponsored by SZCC
3.    Kathakali by S. Harikumaran G party
4.    Rock Night from Different Districts (4 bands)

DAY-9 29TH NOVEMBER 2018

HAPTA KANGJEIBUNG 05:00 PM
Day Time Cultural Programme
1.    Lou-u-Jagoi by The Temple Art 8 Culture Academy. Moirang
2.    Moirang Parva by Western Cultural Association
3.    Pena Sheishak by Kangleipak Taibang Pena Meheikal
4.    Moirang Sai by Pinki's Group
BOAT 4:30 PM Onwards
1.    Maibi Jagoi by The Apunba Cultural Training Association
2.    Kabui Dance by artistes from Noney
3.    Dance by artistes from Ddisha sponsored by EZCC
4.    Thadou Dance by LAMHIL Kuki Cultural Research Centre
5.    Dance by artistes from Sikkim sponsored by NEZCC
6.     Kangjei Jagoi by artistes from Jawaharlal Nehru Manipur Dance Academy
7.    Folk Dance by Tongou Mathotmi Cultural Dance Club
8.    Maram Dance by artistes from Senapati
9.    Maring War Dance
10.     Traditional Fashion Parade by Robert Naorem

KEIBUL LAMJAO 05:00PM
1.    Dance by Song S Drama Division sponsored by RDB. Imphal
2.    Dance by artistes from Tamil Nadu sponsored by SZCC
3.    Dance B Dialogue by D. Bidyalaxmi Devi 8 Group
4.    Dance by artistes from Arunachal Pradesh sponsored by NEZCC
5.    Dance by Song B Drama Division sponsored by RDB. Imphal
6.     Sanagi Sangai by Tongbram Roneld Meitei
7.     Music by AMMIK

LAMBOIKHONGNANGKHONG 03:00 - 05:00 PM
1.    Flute Recital by Jawaharlal
2.    Dance by artistes from Andhra Pradesh sponsored by SZCC
3.    Kathakali by S. Harikumaran 6 party
4.    James Riamei Solo-Tamenglong
5.    Eva Vimai Solo-Senapati
6.     Jawaharlal Ningombam Flute unplug
7.     John Dinam &amp; Band

DAY-10 30th NOVEMBER 2018

HAPTA KANGJEIBUNG 3:00 PM
1.    Formal Closing Function
2.    'Laigi Macha’ - a choreographic presentation-Choreographer - Shri S. Basu Singh. Progressive Artiste Laboratory
3.    Hingminnashi Eikhoi by AMMIK

KEIBUL LAMJAO 12:30 PM
1.    Formal Closing Function
2.    Pung Cholom by Moiranghem Raju Singh B Group
3.    Manipur Seitha Eshei by Government Dance College
4.    Malem Leishak by Sangeet Milan. Moirang

LAMBOIKHONGNANGKHDNG 03:00 - 05:00 PM
1.    Fashion Show by Kumarjit Laishram
2.    House Band (8 Artists)

Kumhei Manipur Sangai Festival Page(Follow the link for more update of Sangai festival 2018):
www.kumhei.com/sangaifestival


Leave your comments

Post comment as a guest

0
Your comments are subjected to administrator's moderation.
terms and condition.
  • No comments found